Poradnik technologiczny

  • Jaka jest różnica pomiędzy odkurzaczem domowym i profesjonalnym?

   Odkurzacz domowy jest zaprojektowany do znacznie krótszego czasu użytkowania. Praca w domu wygeneruje max 200 roboczogodzin pracy rocznie, a użytkowanie profesjonalne może wygenerować 1500 roboczogodzin pracy rocznie. Żeby więc sprostać takim warunkom eksploatacji stosuje się zupełnie inne materiały – turbina o wysokiej żywotności, wytrzymałe elementy konstrukcyjne oraz odporne na zużycie akcesoria. To wszystko sprawia, że odkurzacz profesjonalny jest trochę droższy od domowego (między 30, a 200%) ale jego czas życia jest ponad 10 razy dłuższy

   ODKURZACZE

  • Co to jest odkurzacz na mokro?

   To taki rodzaj odkurzacza profesjonalnego, który jest wyposażony w specjalną turbinę ssącą z systemem ByPass. Pozwala ona na chłodzenie silnika elektrycznego bez użycia powietrza zasysanego przez rurę odkurzacza z wykorzystaniem dodatkowego dostępu do chłodzenia. Taka konstrukcja pozwala zasysać wodę. Silnik jest zabezpieczony przed zalaniem za pomocą pływaka, który w przypadku całkowitego wypełnienia zbiornika wodą odcina dopływ powietrza do turbiny ssącej. Odkurzacz na mokro po założeniu filtra może pełnić rolę odkurzacza na sucho. Odkurzacz do zbierania wody potrzebuje odpowiednich akcesoriów specjalnie dedykowanych do tego celu.

   ODKURZACZE NA MOKRO

  • Czy odkurzacze przemysłowe się „zapychają”?

   Jeżeli odkurzacz przemysłowy ma pracować w środowisku dużego zapylenia powinien być wyposażony w odpowiednie systemy pracy i filtracji, które będą zjawisko zapychania ograniczać lub eliminować. Odkurzacze do zbierania pyłu posiadają otrząsacze filtrów, asymetryczny wlot powietrza, system separacji drobnych cząstek Cyclon oraz filtry o dużej powierzchni czynnej. To wszystko sprawia, że ten typ odkurzacza przemysłowego się nie zapycha. Dodatkowo zaawansowane odkurzacze przemysłowe do zbierania pyłów posiadają elektryczne otrząsacze filtrów lub systemy rewersji powietrza pełniące podobna rolę.

   ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

  • Co to jest odkurzacz przeciwwybuchowy?

   Czasami odkurzacze przemysłowe są potrzebne w miejscach gdzie panuje zagrożenie wybuchem (lakiernie, sprzątanie pyłu węgla, mąki, opary rozpuszczalników itp.) Takie strefy w zakładach są specjalnie wydzielane i oznaczane – strefa Z. Sprzęt, którym pracuje się w tych strefach musi posiadać odpowiednie atesty wg dyrektywy ATEX - dopuszczające pracę w takim środowisku. W przypadku odkurzaczy wiąże się to z zastosowaniem silników beziskrowych, materiałów antystatycznych oraz specjalnej konstrukcji. Gotowy odkurzacz przemysłowy jest badany i atestowany do zastosowania w określonej strefie zagrożenia wybuchem i oznaczony symbolem Ex. Potocznie mówiąc jest to odkurzacz przeciwwybuchowy.

   ODKURZACZE PRZECIWWYBUCHOWE

  • Jaką szorowarkę wybrać i od czego wybór zależy?

   Szorowarka jednotarczowa to bardzo uniwersalne urządzenie czyszczące. Za jej pomocą można wykonać wiele czynności związanych z: doczyszczaniem, strippingiem, szamponowaniem wykładzin, szlifowaniem posadzek itd. Wybór szorowarkijest związany z rodzajem przekładni, szybkością (liczbą obrotów), rozmiarem (średnica tarczy szorującej) wagą urządzenia i osprzętem. Są pewne zależności predysponujące określone rozwiązania do konkretnych prac.

   •  rozmiar – określany w centymetrach lub w calach. Im większa maszyna tym szybciej będziemy czyścić duże powierzchnie – rośnie wydajność. Zwykle rośnie również waga maszyny i spada niestety poręczność i mobilność (łatwość czyszczenia małych i zatłoczonych powierzchni). Więc jeżeli w naszych zleceniach przeważają duże, otwarte powierzchnie to wybierzemy masywną, skuteczną i wydajną szorowarkę w rozmiarze 50 cm.
   •  rodzaj przekładni – przekładnie planetarne teflonowe i stalowe, przekładnie pasowe. Szorowarki z przekładnią pasową są lepiej wyważone, mają asymetrycznie osadzony silnik i podczas pracy nie mają tendencji do ściągania w jedną ze stron. Niestety pasek dość szybko się zużywa i przy dużych obciążeniach się ślizga. Ten typ szorowarek świetnie pracuje jako froterka i przy doczyszczaniu posadzek o małej przyczepności. 

   Przekładnie planetarne teflonowe są ciche, trwałe i najbardziej uniwersalne. Wadą takich szorowarek jest minimalnie gorsze wyważenie od przekładni pasowych. Nadają się do najszerszego spektrum usług.

   Przekładnie planetarne stalowe są ekstremalnie trwałe i nadają się do szlifowania (parkietu, betonu), doczyszczania bardzo przyczepnych posadzek (współpraca ze szczotkami tynex i stalowymi). Wadą szorowarki z taką przekładnią jest znaczny hałas podczas pracy oraz konieczność użycia sporej siły.

   • szybkość – wyrażona w liczbie obrotów – RPM – w przypadku tego parametru zależność jest taka, że im maszyna jednotarczowa wolniejsza tym efekt doczyszczania lepszy. Szorowarki z prędkością obrotową powyżej 300 RPM dysponują znikomym efektem czyszczącym i jedynym sensownym zastosowaniem takiej maszyny jest praca jako froterka (nie mylić z polerką). Szorowarka z racji konstrukcji i sposobu pracy nie nadaje się do polerowania (w znaczeniu utwardzania warstw polimerowych lub akrylowych). Polerka do posadzek to maszyna jednotarczowa z prędkością obrotową powyżej 800 RPM.
   • waga – z tym parametrem jest dokładnie tak jak z rozmiarem. Cięższa maszyna czyści lepiej, ale trudniej ją przemieszczać więc wybór zależny jest od zadań do jakich szorowarka będzie wykorzystywana.
   • osprzęt – zbiornik, uchwyt pada, różnej twardości szczotki, obciążniki, akcesoria specjalistyczne (kamienie szlifierskie, uchwyty do cyklinowania itp.).

   Reasumując wybór odpowiedniej szorowarki jest zależny od profilu wykonywanych usług i rodzaju powierzchni jakie będą przeważać.

   SZOROWARKI

  • Często na portalach aukcyjnych można znaleźć określenia: szorowarka automatyczna, szorowarka samojezdna czy szorowarka bateryjna

   Fachowo szorowarka to maszyna jednotarczowa bez odsysania wody, dysponująca jedynie możliwością szorowania za pomocą szczotki lub pada. W pytaniu chodzi o maszynę szorująco zbierającą w oficjalnej terminologii określanej jako zmywarka do posadzek lub automat myjący do podłóg (zmywarka do podłóg). Taka maszyna jednocześnie szoruje i osusza mytą posadzkę i pozostawia ją czystą i suchą. Automat szorująco zbierający może występować w wersji kablowej (zasilanej 230 V) lub bateryjnej. Kolejny podział to zmywarki do podłóg prowadzone (takie, za którymi operator kroczy) i automaty samojezdne (urządzenia myjące, na których operator podczas pracy siedzi).

   SZOROWARKI

  • Jak istotny jest dobór odpowiedniej maszyny oraz innego wyposażenia do sprzątania?

   Dostępne na rynku czyszczące maszyny oferowane są w bardzo różnorodnych wariantach. Nie da się ukryć, jak bardzo wymagające jest profesjonalne sprzątanie, maszyny siłą rzeczy muszą być dopasowane do tych trudnych warunków i wyjątkowo wytrzymałe. Bez tego narażalibyśmy się nie tylko na znaczne wydłużenie czasu sprzątania, istniałoby także ryzyko, że wykonywane przez nas prace okazałyby się niedokładne i wymagałyby zajmujących sporo czasu poprawek.

   Nawet coś tak prozaicznego jak chociażby worki do śmieci, jeśli tylko okaże się źle dobrane i wykonane z nietrwałych materiałów, może skutecznie utrudnić proces sprzątania. Więc zwróćmy uwagę z jakich folii worki do śmieci zostały wykonane i zastanówmy się, czy lepiej wybrać te zrobione z folii HDPE, czy też wystarczą nam worki na śmieci z folii LPDE.

   Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia czyszczące tworzone z myślą o profesjonalnych firmach sprzątających. Wśród szerokiej gamy oferowanych rozwiązań każdy bez trudu znajdzie to idealne urządzenie myjące  dopasowane do własnych potrzeb. Co więcej, coraz więcej firm stara się, aby każde wyprodukowane przez ich fabryki urządzenie do czyszczenia było zaprojektowane w taki sposób, aby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne zarówno w trakcie produkcji, jak i w późniejszym użytkowaniu, więc czyszcząca maszyna, którą wybierzemy może być nie tylko efektywna, ale także ekologiczna.

   AUTOMATY DO MYCIA POSADZEK

  • Czym różnią się profesjonalne środki czyszczące od domowych?

   Chemia profesjonalna do sprzątania to produkty występujące zazwyczaj w koncentratach. Przed przystąpieniem do mycia trzeba je odpowiednio rozcieńczyć. Kolejna sprawa to dosyć wąska specjalizacja działania. Profesjonalny środek myjący rzadko ma uniwersalne przeznaczenie, a najlepsze efekty uzyskuje w ściśle opisanym środowisku. Korzystanie z produktów profesjonalnych wymaga określonej wiedzy i przygotowania, produkty te nie są powszechnie dostępne, a ich sprzedaż odbywa się poprzez wyspecjalizowanych doradców. Jedną z najważniejszych różnic jest koszt użytkowania oraz skuteczność (szybkość osiągania zamierzonych efektów). Środki myjące w wydaniu profesjonalnym są wielokrotnie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych preparatów czyszczących.

   PROFESJONALNE ŚRODKI MYJĄCE I DEZYNFEKUJĄCE

  • Na rynku jest wiele produktów chemii profesjonalnej. Jakie są między nimi różnice i jak dokonać odpowiedniego wyboru?

   Środki czyszczące różnią się między sobą składem i sposobem działania. Jako produkty profesjonalne są projektowane do pracy w precyzyjnie określonych warunkach (rodzaj zabrudzenia, rodzaj powierzchni, jakość wody, użyta technologia mycia). Z tego w naszej ocenie bierze się znaczna przewaga środków myjących projektowanych i produkowanych w kraju nad produktami zagranicznymi. W Polsce mamy zwykle twardą wodę, specyficzny klimat z dość długa zimą, bardzo zróżnicowaną jakość obiektów i zwykle niski budżet na sprzątanie. Idealne produkty do naszych warunków będą zupełnie inne niż te w innych krajach. W związku z tym polecamy profesjonalne środki czyszczące Septa – skuteczne w krajowych warunkach, spontanicznie działające, wsparte profesjonalną aplikacją i wdrożeniem oraz wyjątkowo ekonomiczne w użyciu.

   PROFESJONALNE ŚRODKI MYJĄCE I DEZYNFEKUJĄCE

  • Co jest lepsze: suszarka do rąk czy dozownik i ręczniki papierowe?

   Wszystko zależy co jest dla nas najważniejsze. Z punktu widzenia kosztów suszarka do rąk jest rozwiązaniem najtańszym w perspektywie czasu. Ma jednak wady. Część tanich suszarek do rąk ma słabą wydajność suszenia i po długim oczekiwaniu na wyschnięcie rąk wycieramy ręce w spodnie. Kolejny problem to aspekt higieniczny. Suszarki do rąk używają powietrza „łazienkowego” do suszenia (duża ilość bakterii, słaby zapach) oraz same są miejscem rozwoju niekorzystnych organizmów. Częściowym rozwiązaniem są suszarki do rąk typu Jet (pionierem były suszarki do rąk Dyson) gdzie bardzo duża prędkość powietrza oraz system filtracji zapewniają skuteczność suszenia i niezły poziom higieny.

   Z drugiej strony są dozowniki ręczników papierowych, które zapewniają dużo lepszy poziom higieny (mniejsza ilość bakterii po suszeniu oraz lepszy i szybszy efekt suszenia), ale generują spore koszty zaopatrzenia w ręczniki papierowe oraz wywozu śmieci. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania systemowe (dozowniki ręczników auto-cut, dozowniki sterowane sensorami i ręczniki papierowe w roli). Ilość odpadów w tym przypadku jest mała, a komfort i ekonomika używania takiego systemu imponująca.

   Reasumując gdy stawiamy tylko na sumę kosztów wybieramy suszarkę do rąk, a w miejscach gdzie jakość, komfort i higiena mają znaczenie polecamy dozowniki do ręczników papierowych z odpowiednim wypełnieniem.

   WYPOSAŻENIE ŁAZIENKI

    

  • Co to jest mikrofibra i po co ją stosować?

   Na rynku pojawia się wiele określeń: ścierki z mikrofibry, mopy z mikrowłókna, mopy z mikrofazy. Wszystkie te terminy oznaczają, że ścierka czy mop zostały wykonane z bardzo cienkich włókien nylonowych (poliamidowych i poliestrowych). Grubość czy gęstość liniową takich włókien określa się w Denierach. Jakość mikrowłókna jest zależna od grubości i czystości włókna – im cieńsze tym lepiej. Standardowa grubość to ok 0,2 den, ale mikrofaza w jakości ultrafine posiada włókna o grubości 0,02 den. Różnice są więc znaczne i w istotny sposób wpływają na jakość czyszczenia taką ścierką lub mopem. Mikrowłókno użyte do produkcji mopów zapewnia dużo lepszą jakość mycia w stosunku do mopów wykonanych z bawełny czy tradycyjnego poliestru. Ścierki z mikrofazy mają znakomitą chłonność, nie pozostawiają smug i mazów. 

   ŚCIERKI

    

  • Czy warto stosować maty wycieraczkowe?

   Maty wycieraczkowe to coś więcej niż zwykłe wycieraczki, to cały system oczyszczania obuwia, który można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. W strefie najbardziej zewnętrznej można wykorzystać maty wycieraczkowe gumowe, które skutecznie oczyszczą obuwie z błota i śniegu. Następne w kolejności mogą być maty wycieraczkowe aluminiowe składające się z profili aluminiowych wraz z różnego rodzaju wypełnieniami (z gumy, z wkładem tekstylnym, ze szczotkami). Ostatnie w kolejności mogą się znaleźć maty wycieraczkowe tekstylne, których zadaniem jest ostateczne osuszenie obuwia. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań maszyna czyszcząca będzie miała ułatwioną pracę.

   MATY I WYCIERACZKI

  • Czy ważne jest w jakiej wodzie rozcieńczamy środki?

   Tak to ważne. Środki profesjonalne rozcieńcza się w wodzie zimnej. Gdy zastosujemy wodę ciepłą, to niektóre składniki takiej jak alkohol lub chlor mogą parować zmieniając pożądane właściwości roztworu i generując dodatkowe zagrożenia. Są od tej reguły wyjątki i występują w zagadnieniach związanych z praniem dywanów oraz myciem w zakładach przemysłu spożywczego. Chemia profesjonalna wymaga również precyzyjnego dozowania. W kontekście tego jakość wody (właściwie twardość) ma bardzo duże znaczenie. Środki czyszczące gorzej działają w wodzie twardej, a na mytych powierzchniach pozostają kropki i mazy związane z zawartością wapnia i magnezu w wodzie.

   PROFESJONALNE ŚRODKI MYJĄCE I DEZYNFEKUJĄCE

  • Co to są Plany Higieny i po co się je stosuje?

   Plan Higieny jest instrukcją mycia obiektu zawierającą wszystkie informacje na temat sposobu sprzątania, technologii i środków bezpieczeństwa. Opisuje stosowane profesjonalne środki czyszczące, obszary czyszczenia, częstotliwość mycia, rozcieńczenia, środki ostrożności i ochrony osobistej. Plan higieny jest obowiązkowym dokumentem zapewniającym podstawowe informacje personelowi sprzątającemu i zleceniodawcy

  • Jaka jest standardowa gwarancja na maszyny do sprzątania sprzedawane przez Agapit i jakie są dodatkowe opcje serwisowe?

   Standardowa gwarancja obejmuje wszystkie wady fabryczne urządzeń czyszczących sprzedanych przez Agapit w okresie jednego roku od daty sprzedaży. Warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonanie obowiązkowego, płatnego przeglądu serwisowego w okresie pierwszych 6 miesięcy. Można taką gwarancję rozbudować o usługę „Specjalny Serwis”. Maszyna czyszcząca objęta taką usługą podlega obowiązkowym, płatnym przeglądom co 6 miesięcy. Gwarancja w takim przypadku wynosi 24 miesiące, a gwarantowany czas naprawy urządzenia do sprzątania wynosi 48h. Naprawa maszyn czyszczących odbywa się na miejscu u Klienta. Koszt przeglądów zależy od wielkości maszyny czyszczącej i zawiera się pomiędzy 50, a 550 zł netto (wraz z kosztami dojazdu, robocizny i drobnych materiałów).

  • Jakie maszyny czyszczące mogę naprawić w firmie Agapit?

   Maszyny myjące nawet najlepszych firm czasem potrzebują usług naprawczych, dlatego nasza firma, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, zajmuje się świadczeniem profesjonalnych usług z tego zakresu. Naprawa maszyn myjących, niezależnie od typu, wymaga doświadczenia i rzetelności, dlatego wszyscy nasi pracownicy są fachowcami z najwyższej półki. Firma Agapit prowadzi specjalistyczny serwis szorowarek, a do sfery naszych działań zalicza się m.in.: naprawa zamiatarek, naprawa szorowarek oraz naprawa maszyn ciśnieniowych.

   Prowadzimy także sprzedaż dokładnie sprawdzonych urządzeń używanych, a w naszej ofercie znajdą Państwo używane maszyny myjące renomowanych firm, m.in. używane zamiatarki oraz używane maszyny ciśnieniowe.

   Serwis Agapit posiada aktualną autoryzację serwisową gwarancyjną urządzeń następujących producentów – Comac, Ehrle, Cramer, Ruffo, Tmb, Annovi Reverberi, Numatic. Dodatkowo posiadamy wiedzę, kwalifikacje i części do urządzeń marek: Fimap, Hako, Taski, Wirbel, RCM, Karcher, Cleanfix, Nilfisk, Kranzle, Gansow, Wetrok. Naprawa maszyn czyszczących jest niemożliwa bez dostępu do części. Agapit posiada własny sklep www.cleaningparts.pl z częściami i akcesoriami do maszyn czyszczących większości wiodących producentów. Serwis maszyn do sprzątania wspieramy dodatkowo flotą czyszczących maszyn zastępczych.

  • Gdzie dostępny jest serwis Agapit?

   Naprawa maszyn czyszczących jest realizowana przez naszą firmę na terenie całego kraju. Agapit posiada swoje stacjonarne placówki w Olsztynie, Białymstoku, Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu. Pozostałą część Polski obsługujemy w systemie serwisu mobilnego i za pomocą placówek partnerskich.

   ZGŁOSZENIE SERWISOWE

Czatuj

Oferta indywidualna
Specjalne zamówienia realizuj w specjalnych warunkach.

Dbamy o zadowolenie naszych klientów, dlatego udostępniamy opcję uzyskania oferty indywidualnej

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!
Zamów pokaz
Nasz ekspert zaprezentuje Ci możliwości sprzętu

Miejsce i termin pokazu dostosujemy do Twoich potrzeb!

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!
Postępowanie przetargowe
Specjalne zamówienia realizuj w specjalnych warunkach.

Dbamy o zadowolenie naszych klientów, dlatego udostępniamy opcję uzyskania oferty indywidualnej

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!