Doczyszczanie wycieraczek

Wycieraczki, czy też maty wejściowe to ważny element każdego budynku publicznego. Są ratunkiem dla podłóg, ale również wspomagają codzienną pracę związaną z utrzymaniem czystości w obiektach. Liczby wskazują najwięcej – ponad 80% zanieczyszczeń w obiektach użyteczności publicznej jest wnoszone na podeszwach osób wchodzących.

Jak zadbać o to, by wydajność i żywotność mat była jak najdłuższa?

Utrzymanie porządku jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo.

Nasz klimat potrafi nastręczać wielu trudności, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w firmach czy innych obiektach – wiosenna odwilż, opady deszczu, piach i sól, zimą biały puch i błoto – to wszystko może mieć ogromny wpływ na czystość wewnątrz obiektu. Maty wycieraczkowe są idealnym zabezpieczeniem, które ułatwi codzienną pielęgnację obiektu i uchroni naszą posadzkę przed niechcianym zniszczeniem – w obiektach bez mat wejściowych zaledwie 1500 osób wchodzących może pozbawić podłogę nawet 42% powłoki akrylowej w promieniu aż 2 m od drzwi wejściowych!

Ważne jest zatem, aby umieścić maty w sposób prawidłowy i dbać o ich żywotność oraz wydajność.

Strefę wejścia do budynku powinniśmy podzielić na 3 etapy:

  • Etap pierwszy – w którym pozbywamy się najgrubszego brudu (błota, pisaku, śniegu). Ten etap powinien odbyć się jeszcze przed wejściem do budynku.
  • Etap drugi – to czas, w którym z butów znika wilgoć i pozostałe zanieczyszczenia – powinien mieć miejsce w wiatrołapie.
  • Etap trzeci – ostatnia część, która jest zwieńczeniem dwóch pozostałych etapów. Jej główne zadanie to maksymalne usunięcie wody z obuwia. Jest to etap, który odbywa się już wewnątrz budynku.

 

 

Odpowiedni sposób instalacji wszystkich trzech etapów pozwala ograniczyć wnoszone zanieczyszczenia i wilgoć nawet o 99%.

Maty działają pod warunkiem, że są utrzymywane w odpowiednim porządku. Brak czyszczenia mat przez dłuższy czas może zmniejszyć ich efektywność aż o 60%,  zwiększając tym samym zanieczyszczenie wewnątrz obiektu - 100 osób potrafi wnieść do budynku średnio ok. 60 g piachu i ok. 1 l wody dziennie (przy deszczowej pogodzie).

Jak zadbać o to by skuteczność systemu była wciąż na najwyższym poziomie?

Szczególnie ważne jest dobranie odpowiedniej technologii. Maty w różnych strefach będą potrzebować różnego rodzaju pracy i różnych urządzeń.

 

 

Do etapu pierwszego najczęściej używane są maty gumowe otwarte lub maty wycieraczkowe ażurowe, które zbierają dużą ilość piachu, błota, śniegu i większych cząstek mokrego brudu. Przy tego typu wycieraczkach do utrzymania ich czystości dobrze posłuży odkurzacz na mokro - który posiada odpowiedniej wielkości zbiornik na zanieczyszczenia (dostosowany do wielkości maty i obiektu) oraz jest wykonany w sposób uniemożliwiający jego uszkodzenie poprzez wilgoć czy wodę.

Etap drugi to zazwyczaj wycieraczki aluminiowe wypełnione szczoteczkami lub wkładami (tekstylnymi, gumowymi). Ponieważ w tej strefie następuje oczyszczenie obuwia z drobnych frakcji zanieczyszczeń oraz częściowe wyłapanie wody, sprzęt użyty do jej sprzątania musi być przygotowany do pracy z cząstkami zarówno mokrymi, jak i tymi suchymi. Możemy tu użyć odkurzacza sucho-mokro, który po odpowiednim przygotowaniu łatwo odkurzy piach i wodę, lub szorowarki walcowej, której system pracy zapewnia gruntowne czyszczenie wraz z częściowym osuszaniem.

 

 

Ostatnim etapem jest strefa trzecia – najczęściej spotkamy tu maty tekstylne zbudowane z osnowy wytworzonej z gumy nitrylowej oraz runa poliamidowo-nylonowego. Taka konstrukcja zapewnia stabilność (mata się nie przesuwa), bardzo dużą chłonność, odporność na zagięcia oraz żywotność. Powinna być czyszczona możliwie często a do tej czynności najlepiej wybrać odkurzacz piorący lub ekstraktor. W procesie czyszczenia warto również zastosować profesjonalne środki czyszczące.

 

 

„Zabezpieczenie obiektu i utrzymanie jego czystości jest łatwe, pod warunkiem, że używamy odpowiednich technologii w odpowiedni sposób!”

 

Pod artykułem umieściliśmy proponowane urządzenia oraz środki chemiczne, które pomogą w doczyszczaniu wycieraczek.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu najlepszego rozwiązania pod indywidualne potrzeby, skontaktuj się z naszymi fachowcami pod numerem:

600 33 55 66 lub wyślij do nas opis swojego problemu na adres e-mail: bok@agapit.pl.

 

 

Użyte produkty

Czatuj

Oferta indywidualna
Specjalne zamówienia realizuj w specjalnych warunkach.

Dbamy o zadowolenie naszych klientów, dlatego udostępniamy opcję uzyskania oferty indywidualnej

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!
Zamów pokaz
Nasz ekspert zaprezentuje Ci możliwości sprzętu

Miejsce i termin pokazu dostosujemy do Twoich potrzeb!

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!
Postępowanie przetargowe
Specjalne zamówienia realizuj w specjalnych warunkach.

Dbamy o zadowolenie naszych klientów, dlatego udostępniamy opcję uzyskania oferty indywidualnej

By otrzymać ofertę indywidualną wypełnij poniższy formularz kontaktowy. Oddzwonimy!