Maszyny i urządzenia

- Jaka jest różnica pomiędzy odkurzaczem domowym i profesjonalnym? 

Odkurzacz domowy jest zaprojektowany do znacznie krótszego czasu użytkowania. Praca w domu wygeneruje max 200 roboczogodzin pracy rocznie, a użytkowanie profesjonalne może wygenerować 1500 roboczogodzin pracy rocznie. Żeby więc sprostać takim warunkom eksploatacji stosuje się zupełnie inne materiały – turbina o wysokiej żywotności, wytrzymałe elementy konstrukcyjne oraz odporne na zużycie akcesoria. To wszystko sprawia, że odkurzacz profesjonalny jest trochę droższy od domowego (między 30, a 200%) ale jego czas życia jest ponad 10 razy dłuższy.     

 

- Co to jest odkurzacz na mokro? 

To taki rodzaj odkurzacza profesjonalnego, który jest wyposażony w specjalną turbinę ssącą z systemem ByPass. Pozwala ona na chłodzenie silnika elektrycznego bez użycia powietrza zasysanego przez rurę odkurzacza z wykorzystaniem dodatkowego dostępu do chłodzenia. Taka konstrukcja pozwala zasysać wodę. Silnik jest zabezpieczony przed zalaniem za pomocą pływaka, który w przypadku całkowitego wypełnienia zbiornika wodą odcina dopływ powietrza do turbiny ssącej. Odkurzacz na mokro po założeniu filtra może pełnić rolę odkurzacza na sucho. Odkurzacz do zbierania wody potrzebuje odpowiednich akcesoriów specjalnie dedykowanych do tego celu. 

 

- Czy odkurzacze przemysłowe się „zapychają”?

Jeżeli odkurzacz przemysłowy ma pracować w środowisku dużego zapylenia powinien być wyposażony w odpowiednie systemy pracy i filtracji, które będą zjawisko zapychania ograniczać lub eliminować. Odkurzacze do zbierania pyłu posiadają otrząsacze filtrów, asymetryczny wlot powietrza, system separacji drobnych cząstek Cyclon oraz filtry o dużej powierzchni czynnej. To wszystko sprawia, że ten typ odkurzacza przemysłowego się nie zapycha. Dodatkowo zaawansowane odkurzacze przemysłowe do zbierania pyłów posiadają elektryczne otrząsacze filtrów lub systemy rewersji powietrza pełniące podobna rolę.

 

- Co to jest odkurzacz przeciwwybuchowy?

Czasami odkurzacze przemysłowe są potrzebne w miejscach gdzie panuje zagrożenie wybuchem (lakiernie, sprzątanie pyłu węgla, mąki, opary rozpuszczalników itp.) Takie strefy w zakładach są specjalnie wydzielane i oznaczane – strefa Z. Sprzęt, którym pracuje się w tych strefach musi posiadać odpowiednie atesty wg dyrektywy ATEX - dopuszczające pracę w takim środowisku. W przypadku odkurzaczy wiąże się to z zastosowaniem silników beziskrowych, materiałów antystatycznych oraz specjalnej konstrukcji. Gotowy odkurzacz przemysłowy jest badany i atestowany do zastosowania w określonej strefie zagrożenia wybuchem i oznaczony symbolem Ex. Potocznie mówiąc jest to odkurzacz przeciwwybuchowy.

 

- Jaką szorowarkę wybrać i od czego wybór zależy? 

Szorowarka jednotarczowa to bardzo uniwersalne urządzenie czyszczące. Za jej pomocą można wykonać wiele czynności związanych z: doczyszczaniem, strippingiem, szamponowaniem wykładzin, szlifowaniem posadzek itd. Wybór szorowarki jest związany z rodzajem przekładni, szybkością (liczbą obrotów), rozmiarem (średnica tarczy szorującej) wagą urządzenia i osprzętem. Są pewne zależności predysponujące określone rozwiązania do konkretnych prac.

               - rozmiar – określany w centymetrach lub w calach. Im większa maszyna tym szybciej będziemy czyścić duże powierzchnie – rośnie wydajność. Zwykle rośnie również waga maszyny i spada niestety poręczność i mobilność (łatwość czyszczenia małych i zatłoczonych powierzchni). Więc jeżeli w naszych zleceniach przeważają duże, otwarte powierzchnie to wybierzemy masywną, skuteczną i wydajną szorowarkę w rozmiarze 50 cm.

               - rodzaj przekładni – przekładnie planetarne teflonowe i stalowe, przekładnie pasowe. Szorowarki z przekładnią pasową są lepiej wyważone, mają asymetrycznie osadzony silnik i podczas pracy nie mają tendencji do ściągania w jedną ze stron. Niestety pasek dość szybko się zużywa i przy dużych obciążeniach się ślizga. Ten typ szorowarek świetnie pracuje jako froterka i przy doczyszczaniu posadzek o małej przyczepności.

Przekładnie planetarne teflonowe są ciche, trwałe i najbardziej uniwersalne. Wadą takich szorowarek jest minimalnie gorsze wyważenie od przekładni pasowych. Nadają się do najszerszego spektrum usług.

Przekładnie planetarne stalowe są ekstremalnie trwałe i nadają się do szlifowania (parkietu, betonu), doczyszczania bardzo przyczepnych posadzek (współpraca ze szczotkami tynex i stalowymi). Wadą szorowarki z taką przekładnią jest znaczny hałas podczas pracy oraz konieczność użycia sporej siły.

               - szybkość – wyrażona w liczbie obrotów – RPM – w przypadku tego parametru zależność jest taka, że im maszyna jednotarczowa wolniejsza tym efekt doczyszczania lepszy. Szorowarki z prędkością obrotową powyżej 300 RPM dysponują znikomym efektem czyszczącym i jedynym sensownym zastosowaniem takiej maszyny jest praca jako froterka (nie mylić z polerką). Szorowarka z racji konstrukcji i sposobu pracy nie nadaje się do polerowania (w znaczeniu utwardzania warstw polimerowych lub akrylowych). Polerka do posadzek to maszyna jednotarczowa z prędkością obrotową powyżej 800 RPM.

               - waga – z tym parametrem jest dokładnie tak jak z rozmiarem. Cięższa maszyna czyści lepiej, ale trudniej ją przemieszczać więc wybór zależny jest od zadań do jakich szorowarka będzie wykorzystywana.

               - osprzęt – zbiornik, uchwyt pada, różnej twardości szczotki, obciążniki, akcesoria specjalistyczne (kamienie szlifierskie, uchwyty do cyklinowania itp.).

Reasumując wybór odpowiedniej szorowarki jest zależny od profilu wykonywanych usług i rodzaju powierzchni jakie będą przeważać.

 

- Często na portalach aukcyjnych można znaleźć określenia: szorowarka automatyczna, szorowarka samojezdna czy szorowarka bateryjna. O jakie urządzenia chodzi i jak prawidłowo zestawić konkurencyjne urządzenia? 

Fachowo szorowarka to maszyna jednotarczowa bez odsysania wody, dysponująca jedynie możliwością szorowania za pomocą szczotki lub pada. W pytaniu chodzi o maszynę szorująco zbierającą w oficjalnej terminologii określanej jako zmywarka do posadzek lub automat myjący do podłóg (zmywarka do podłóg). Taka maszyna jednocześnie szoruje i osusza mytą posadzkę i pozostawia ją czystą i suchą. Automat szorująco zbierający może występować w wersji kablowej (zasilanej 230 V) lub bateryjnej. Kolejny podział to zmywarki do podłóg prowadzone (takie, za którymi operator kroczy) i automaty samojezdne (urządzenia myjące, na których operator podczas pracy siedzi).

 

- Jak istotny jest dobór odpowiedniej maszyny oraz innego wyposażenia do sprzątania?

Dostępne na rynku czyszczące maszyny oferowane są w bardzo różnorodnych wariantach. Nie da się ukryć, jak bardzo wymagające jest profesjonalne sprzątanie, maszyny siłą rzeczy muszą być dopasowane do tych trudnych warunków i wyjątkowo wytrzymałe. Bez tego narażalibyśmy się nie tylko na znaczne wydłużenie czasu sprzątania, istniałoby także ryzyko, że wykonywane przez nas prace okazałyby się niedokładne i wymagałyby zajmujących sporo czasu poprawek.

Nawet coś tak prozaicznego jak chociażby worki do śmieci, jeśli tylko okaże się źle dobrane i wykonane z nietrwałych materiałów, może skutecznie utrudnić proces sprzątania. Więc zwróćmy uwagę z jakich folii worki do śmieci zostały wykonane i zastanówmy się, czy lepiej wybrać te zrobione z folii HDPE, czy też wystarczą nam worki na śmieci z folii LPDE.

Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia czyszczące tworzone z myślą o profesjonalnych firmach sprzątających. Wśród szerokiej gamy oferowanych rozwiązań każdy bez trudu znajdzie to idealne urządzenie myjące  dopasowane do własnych potrzeb. Co więcej, coraz więcej firm stara się, aby każde wyprodukowane przez ich fabryki urządzenie do czyszczenia było zaprojektowane w taki sposób, aby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne zarówno w trakcie produkcji, jak i w późniejszym użytkowaniu, więc czyszcząca maszyna, którą wybierzemy może być nie tylko efektywna, ale także ekologiczna.


 

W przypadku, gdy powyższe pytania i odpowiedzi nie rozwiązują Państwa wątpliwości, prosimy o przesłanie zapytania klikając w LINK.